AKTUALNOŚCI Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce
Standardy Ochrony Małoletnich
- Szczegóły
Standardy Ochrony Małoletnich - wersja skrócona
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 15/2024
Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej
im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce
z dnia 1.07.2024 r.
Standardy Ochrony Małoletnich
w Miejskiej Bibliotece Publicznej
im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce
Na podstawie art. 22 b Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U. 2023 poz. 1304) określającego zakres działalności podmiotów publicznych zobowiązanych do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich:
Art. 22b. Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, zwanych dalej „standardami”, ma każdy: 1) organ zarządzający jednostką systemu oświaty, o której mowa w art. 2 pkt 1–8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900), oraz inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni; 2) organizator działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich.
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce wprowadza do stosowania „Standardy Ochrony Małoletnich” (zwane dalej „Standardami”), których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim przebywającym w bibliotece i korzystającym z jej usług.
Standard 1 – Biblioteka opracowała, przyjęła i wdrożyła do realizacji Standardy Ochrony Małoletnich, które określają:
a) Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu
b) Procedury reagowania na krzywdzenie.
c) Procedury i osoby odpowiedzialne za przyjęcie zgłoszenia, dokumentowanie i dalsze działania pomocowe.
d) Zasady bezpiecznych relacji personel – małoletni, w tym zachowania niedozwolone.
e) Zasady bezpiecznych relacji małoletni – małoletni, w tym zachowania niedozwolone.
f) Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu.
g) Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w Internecie, w tym ochrony wizerunku i danych osobowych.
h) Zasady upowszechniania i ewaluacji Standardów.
Standard 2 – Biblioteka stosuje zasady bezpiecznej rekrutacji personelu, szkoli pracowników ze Standardów.
Standard 3 – Biblioteka wdrożyła i stosuje procedury interwencyjne, które znane są i udostępnione całemu personelowi. Każdy pracownik wie, komu należy zgłosić informację o krzywdzeniu małoletniego i kto jest odpowiedzialny za działania interwencyjne. Każdy pracownik ma dostęp do danych kontaktowych lokalnych instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie i interwencję w przypadku krzywdzenia małoletnich.
Standard 4 – Biblioteka co najmniej raz na 2 lata monitoruje i w razie konieczności aktualizuje zapisy Standardów.
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
1. Celem Standardów Ochrony Małoletnich jest:
a) zwrócenie uwagi pracowników Biblioteki na konieczność podejmowania wzmożonych działań na rzecz ochrony małoletnich przed krzywdzeniem;
b) określenie zakresu obowiązków pracowników zatrudnionych na stanowiskach bibliotekarskich w działaniach podejmowanych na rzecz ochrony małoletnich przed krzywdzeniem;
c) wypracowanie adekwatnej procedury do wykorzystania podczas interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletnich;
2. Pracownicy Biblioteki w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dziecka oraz stosują zasady określone w Standardach.
3. Niedopuszczalne jest stosowanie przez personel wobec dziecka jakiejkolwiek formy przemocy.
4. Ze Standardami zapoznawany jest cały personel Biblioteki. Standardy udostępniane są małoletnim i dorosłym użytkownikom Biblioteki przez publikację ich na stronie internetowej, w pomieszczeniach użytkowania oraz w wersji uproszczonej dla dzieci w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.
5. Dyrektor Biblioteki wyznacza bibliotekarza, którego stanowisko pracy znajduje się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, jako osobę odpowiedzialną za monitorowanie realizacji Standardów, ewaluowanie i modyfikowanie zapisów Standardów oraz prowadzenie rejestru zgłoszeń i interwencji.
6. Za monitoring bezpieczeństwa urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu, w tym stanowisk komputerowych w czytelniach, Dyrektor czyni odpowiedzialnym bibliotekarza, który sprawuje opiekę nad techniczną sprawnością stanowisk komputerowych.
Rozdział 2
Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu
- Standardem jest rekrutacja pracowników odbywająca się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji, a pracodawca dąży do jak najlepszej weryfikacji kwalifikacji kandydata, w tym stosunek do wartości podzielanych przez placówkę, takich jak ochrona praw dzieci i szacunek do ich godności.
- W każdym przypadku Biblioteka musi posiadać dane pozwalające zidentyfikować osobę przez nią zatrudnioną, niezależnie od podstawy zatrudnienia (a także stażystę, praktykanta, wolontariusza) tj. imię (imiona) i nazwisko, datę urodzenia oraz dane kontaktowe osoby zatrudnianej.
- Zgodnie z art. 21 Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępstwami na tle seksualnymo soba zatrudniająca przed zawarciem umowy sprawdza kandydata w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (rejestr z dostępem ograniczonym) oraz w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze (dostęp: rps.ms.gov.pl, po założeniu profilu placówki). Sprawdzenie w rejestrze sprawców dokumentuje się wydrukiem informacji zwrotnej wygenerowanej z Rejestru, a figurowanie w Rejestrze wyklucza możliwość zatrudnienia kandydata.
- Kandydat/kandydatka składa oświadczenia o posiadaniu przez niego/nią pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z praw publicznych; o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych zgodnie ze wzorem z załącznika nr 1.
- Jeżeli osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie przedkłada pracodawcy
- informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla w/w celów;
- pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o państwie/ach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa.
- Dopuszczalne jest przedłożenie przez kandydata/kandydatkę pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenia, że prawo danego państwa nie przewiduje wydawania informacji o niekaralności i/lub nie prowadzi rejestru karnego oraz oświadczenia, że nie był(-a) w tym państwie prawomocnie skazany(-a).
- O zawieraniu oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia świadczy zawarta w ich treści klauzula: „Jestem świadomy(-a) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”, która zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
- Oświadczenia, wydruki z rejestrów i zaświadczenia z KRK dołączane są do części A akt osobowych pracownika lub do dokumentacji wolontariusza/ praktykanta. W przypadku danych z Rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 lat, wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze, wystarczającym jest wydruk strony internetowej, na której widnieje komunikat, że sprawdzana osoba nie figuruje w Rejestrze.
Rozdział 3
Zasady bezpiecznych relacji personel – małoletni,
w tym zachowania niedozwolone
- Podstawowe zasady relacji między użytkownikami, w tym małoletnimi, a pracownikami Biblioteki określa Kodeks Etyki Bibliotekarza i Pracownika Informacji wprowadzony Zarządzeniem Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce nr 7/2011 z dnia 6 grudnia 2011 r.
- Pracownicy Biblioteki działają wyłącznie w ramach obowiązującego prawa powszechnego, regulaminów wewnętrznych biblioteki oraz swoich uprawnień i kompetencji.
- Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników Biblioteki, stażystów, praktykantów i wolontariuszy.
- Podstawowe standardy określające zasady, o których mowa w ust. 3 obejmują w szczególności:
- zachowanie cierpliwości i szacunku w komunikacji z dziećmi oraz dbałość o czytelność komunikatu adresowanego do dziecka,
- informowanie małoletnich o zasadach korzystania z biblioteki, reagowanie, na działania niepożądane,
- prowadzenie aktywności z dziećmi w obecności nauczycieli, opiekunów, terapeutów pod nadzorem których grupa uczestników przebywa w Bibliotece podczas spotkań, warsztatów.
- Kontakt z małoletnimi odbywa się w godzinach pracy Biblioteki, a w przypadku komunikacji internetowej pracownicy korzystają wyłącznie ze służbowych kanałów komunikacji (profil Biblioteki, mail, telefon), czatów grupowych, nie wiadomości prywatnych.
- W relacji personelu z małoletnimi uczniami niedopuszczalne jest w szczególności:
- zawstydzanie, lekceważenie i obrażanie małoletnich,
- zachowywanie się w obecności małoletnich w sposób niestosowny, np. poprzez używanie wulgarnych słów,
- utrwalanie wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych pracownika.
Rozdział 4
Procedury reagowania na krzywdzenie
- Poinformowanie wszystkich pracowników o prawnym i społecznym obowiązku zawiadamiania instytucji o możliwości popełnienia przestępstwa, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw na szkodę małoletnich.
- Wszyscy pracownicy mają dostęp do wykazu danych adresowych lokalnych placówek pomocowych, zajmujących się ochroną dzieci oraz zapewniających pomoc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia (tj. ośrodek pomocy społecznej, dzielnicowy, komenda powiatowa policji, powiatowe centrum pomocy rodzinie).
- Prowadzenie przez osobę wskazaną w rozdziale 1 ust. 5 Standardów, Karty interwencji dotyczącej przeciwdziałaniu krzywdzeniu małoletniego, której wzór stanowi załącznik nr 2 do Standardów.
- Na potrzeby Standardów opracowano procedury interwencji w przypadku ujawnienia działania na szkodę małoletniego w formie:
- przemocy rówieśniczej,
- przemocy domowej,
- działania na szkodę dziecka przez pracownika Biblioteki.
- Procedury, o których mowa w ust. 2 stanowią załącznik nr 3 do Standardów.
- W przypadku uzyskania przez pracowników Biblioteki informacji, że dziecko może być krzywdzone, osoba ujawniająca sporządza notatkę służbową z uzyskanej informacji, poczynionych ustaleń i przekazuje ją dyrektorowi Biblioteki. Notatka może mieć formę pisemną lub mailową.
- Interwencja prowadzona jest przez dyrektora Biblioteki, a pod jego nieobecność przez pracownika, który powziął informację o krzywdzeniu dziecka.
- Z przebiegu interwencji sporządza się Kartę interwencji dotyczącej przeciwdziałania krzywdzeniu małoletniego. Kartę umieszcza się w segregatorze interwencji prowadzonym przez osobę wskazaną w rozdziale 1 ust. 5 Standardów.
- W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka osoba ujawniająca zdarzenie bezzwłocznie dzwoni na numer alarmowy 112. Poinformowania służb dokonuje pracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu, następnie wypełnia kartę interwencji.
Rozdział 5
Zasady bezpiecznych relacji małoletni – małoletni, w tym zachowania niedozwolone
- Podstawową zasadą relacji między małoletnimi przebywającymi w Bibliotece jest odnoszenie się do siebie zgodne z zasadami kultury, działanie z szacunkiem, uwzględniające prawo każdego małoletniego do bezpiecznego i komfortowego korzystania z usług Biblioteki oraz uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę.
- Grupy dzieci uczestniczące w zajęciach bibliotecznych w ramach oferty zajęć i spotkań organizowanych przez Bibliotekę dla jej instytucjonalnych partnerów, placówek oświatowych z terenu miasta i gminy, przebywają w Bibliotece pod opieką bibliotekarzy oraz towarzyszących im nauczycieli i opiekunów wyznaczonych przez daną placówkę. O zasadach wzajemnego szacunku i sposobie zachowania się w Bibliotece dzieci są informowane na początku spotkania.
- O zasadach obowiązujących czytelników Biblioteki informowani są rodzice/opiekunowie prawni dziecka zapisujący je do Biblioteki i podpisujący kartę zobowiązania.
- Niedozwolone jest w szczególności:
- stosowanie przemocy wobec jakiegokolwiek dziecka, w jakiejkolwiek formie;
- używanie wulgarnego, obraźliwego języka;
- upokarzanie, obrażanie, znieważanie innych dzieci;
- zachowanie w sposób niestosowny, tj. używanie wulgarnych słów, gestów, żartów, kierowanie obraźliwych uwag, w tym o zabarwieniu seksualnym;
- utrwalanie wizerunku innych dzieci poprzez nagrywanie (również fonii) i fotografowanie bez uzyskania zgody.
Rozdział 6
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu
- Wszystkich użytkowników Biblioteki obowiązują zasady zapisane w Regulaminie Czytelni podczas korzystania ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu określające prawa użytkownika oraz zachowania niedozwolone.
- W Bibliotece jest dostępna sieć wi-fi zabezpieczona hasłem dostępu.
- Na terenie Biblioteki dostęp dzieci do Internetu możliwy jest bez nadzoru pracownika lub współpracownika – na przeznaczonych do tego komputerach, znajdujących się na terenie Biblioteki (dostęp swobodny), oraz za pomocą własnego urządzenia użytkownika, przez sieć wi-fi.
- Biblioteka zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu, a także w miarę możliwości prowadzi z tego zakresu edukacyjne zajęcia dla dzieci.
- Bibliotekarz dyżurujący w czytelni w razie potrzeby sprawdza na komputerach z wolnym dostępem do Internetu czy w komputerach nie znajdują się niebezpieczne treści oraz w miarę możliwości stara się ustalić, kto korzystał z komputera w czasie, gdy treści te zostały tam zapisane.
- Gdy zostanie ustalone dziecko, które korzystało z komputera w chwili zamieszczenia na nim niebezpiecznych treści, należy w przyjazny sposób przeprowadzić z nim rozmowę o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu i o szkodliwości takich treści.
Rozdział 7
Ochrona wizerunku dziecka
- Biblioteka, uznając prawo dzieci do prywatności i ochrony ich dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku każdego dziecka.
- Pracownik Biblioteki nie może umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) przebywającego na terenie Biblioteki bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
- Pracownik Biblioteki nie może upubliczniać wizerunku dziecka w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie wideo) bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Wyjątek stanowi sytuacja opisana w art. 81 ust.2 pkt. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz.U. 2022 poz. 2509), w której zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, a zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie i upublicznienie wizerunku dziecka nie jest wtedy wymagana.
- Dane osobowe dziecka/małoletniego podlegają ochronie na zasadach określonych w Ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 206/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych):
- pracownik Biblioteki ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania tajemnicy sposobów zabezpieczania danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem;
- dane osobowe dziecka/małoletniego są udostępniane wyłącznie podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
Rozdział 8
Zasady i sposób udostępniania personelowi i małoletnim polityki do zaznajomienia i stosowania oraz zasady aktualizacji i przeglądu Standardów
- Wszelkie procedury i dokumenty związane z wprowadzeniem Standardów są udostępniane personelowi podczas zapoznawania i zobowiązania do stosowania, a następnie na żądanie w dowolnym momencie. Pracownicy i nowo zatrudnione osoby poświadczają zapoznanie się ze Standardami poprzez złożenie oświadczenia włączanego do akt osobowych – wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 5.
- Biblioteka udostępnia użytkownikom treść Standardów na swojej stronie internetowej pod adresem: biblioteka.hajnowka.pl. Standardy w wersji papierowej są pozostawione do zapoznania się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w pełnej wersji oraz w skróconej przystosowanej do małoletnich.
- Dyrekcja Biblioteki wyznacza pracownika Oddziału dla Dzieci i Młodzieży jako osobę odpowiedzialną za monitorowanie realizacji Standardów ewaluowanie i modyfikowanie zapisów Standardów oraz prowadzenie rejestru zgłoszeń i interwencji.
- Osoba, o której mowa w ustępie 3 niniejszego rozdziału, przeprowadza wśród pracowników biblioteki, raz na dwa lata, ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w Bibliotece. Ankieta stanowi załącznik nr 6.
- Osoba, o której mowa w ustępie 3 niniejszego rozdziału, dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje dyrektorowi Biblioteki.
- Dyrektor Biblioteki wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom ich nowe brzmienie.
Rozdział 9
Przepisy końcowe
- Standardy wchodzą w życie z dniem ogłoszenia zarządzenia.
- Ogłoszenie Standardów następuje poprzez: przekazanie ich tekstu pracownikom w formie wydruku, umieszczenie pliku na stronie internetowej Biblioteki oraz do wglądu dla użytkowników w pomieszczeniach placówki; wersja skrócona przeznaczona dla małoletnich udostępniona jest w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.
Regulamin niniejszy został zatwierdzony przez Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce Zarządzeniem nr 15/2024 z dnia 1 lipca 2024 r.
Załącznik nr 1
Oświadczenie o niekaralności
Oświadczenie
……………………………………..
(miejscowość, data)
Ja, ………………………………………………………………… nr PESEL ………………………………… oświadczam, że posiadam pełną zdolność do czynności prawnych, korzystam z praw publicznych, nie byłam(-em) skazana(-y) za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, i przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego oraz nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.
Nie zostałam(-em) skazana(-y) prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne. Jestem świadoma(-y) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
……………………………………………
(podpis)
Załącznik nr 2
Karta interwencji dotycząca przeciwdziałania krzywdzeniu małoletniego
Imię i nazwisko dziecka:
…………………………………………………………………………………………………
Przyczyna podjętych działań:
………………………………………………………………………………………………………
Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia:
…………………………………………………………………………………………………
Opis podjętych działań |
Data |
Opis |
|
Forma podjętych działań: ¨ zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ¨ powiadomienie Policji ¨ inny rodzaj interwencji, jaki………………………………………….. |
|
Nazwa organu, do którego zgłoszono podejrzenie krzywdzenia małoletniego |
|
Skutek podjętych działań |
Załącznik nr 3
Procedury reagowania na krzywdzenie
I. Przemoc rówieśnicza
1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko uczęszczające do Biblioteki (np. na zajęciach grupowych) dyrektor przeprowadza rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzeniem oraz jego opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji dotyczącej przeciwdziałaniu krzywdzeniu małoletniego (załącznik nr 2). Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji.
2. W toku rozmów opisanych w pkt. 1 dąży się do zmiany zachowania dziecka krzywdzącego i ustalenia sposobu zapewnienia bezpieczeństwa dziecku krzywdzonemu. W przypadku braku możliwości osiągnięcia tych celów dziecko krzywdzące jest wydalone na stałe z zajęć.
3. Dyrektor organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka krzywdzonego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia.
II. Przemoc domowa (krzywdzenie dziecka w rodzinie)
1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez rodziców/opiekunów, dyrektor Biblioteki przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka oraz stara się ustalić przebieg zdarzenia. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji (załącznik nr 2).
2. W przypadku gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, dyrekcja Biblioteki sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 4.
3. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji instytucji, o których mowa w punktach poprzedzających.
III. Krzywdzenie małoletniego przez pracownika Biblioteki
1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez pracownika Biblioteki osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.
2. Dyrektor przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności z jego opiekunami, pracownikiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz stara się ustalić przebieg zdarzenia. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji (załącznik nr 2).
3. Dyrektor Biblioteki organizuje spotkanie z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.
4. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, dyrekcja sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury (załącznik nr 4).
5. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji uprawnionych instytucji.
6. W przypadku gdy pracownik dopuścił się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, dyrektor powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać pracownika podejrzewanego o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia. W sytuacji, gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia.
Załącznik nr 4
Wzór zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa
Hajnówka, dnia ……………………… r.
Prokuratura Rejonowa w Hajnówce
ul. Warszawska 87 17-200 Hajnówka
Zawiadamiający: Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce
reprezentowana przez ………………
ul. 3 Maja 45, 17-200 Hajnówka
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
Niniejszym składam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego …………………………………………………(imię i nazwisko, data urodzenia) przez …………………………………………………………………….(imię i nazwisko domniemanego sprawcy).
Uzasadnienie
W trakcie wykonywania przez ………………………………………………………… (imię i nazwisko pracownika) czynności służbowych dziecko ………………………………………………………… (imię i nazwisko) ujawniło niepokojące fakty dotyczące (dalszy opis podejrzenia popełnienia przestępstwa) ……………….......................................................................................................……
Podpis
……………………………………………………………….
Załącznik nr 5
Oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich
Oświadczenie
Ja niżej podpisany(-a) oświadczam, że zapoznałem(-am) się z Regulaminem Standardów Ochrony Małoletnich obowiązującą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce i przyjmuję ją do realizacji.
Hajnówka, …………………………………………
(data)
……………………………………………….
(podpis)
Załącznik nr 6
Kwestionariusz ankiety monitorującej przestrzegania standardów ochrony małoletnich
Instrukcja: ankieta jest całkowicie anonimowa, dlatego bardzo proszę o udzielenie szczerych i zgodnych z prawdą odpowiedzi
Lp. |
Odpowiedz na poniższe pytania |
Tak |
Nie |
1 |
Czy znany ci jest dokument Standardy Ochrony Małoletnich? |
||
2 |
Czy potrafisz rozpoznawać symptomy krzywdzenia dzieci? |
||
3 |
Czy wiesz, jak reagować na symptomy krzywdzenia dzieci? |
||
4 |
Czy w twoim miejscu pracy przestrzegane są standardy ochrony dzieci przez dorosłych? |
||
5 |
Czy masz jakieś uwagi/poprawki/sugestie dotyczące Standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem? (wpisz poniżej tabeli) |
Propozycje zmian:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….…
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Mała książka - wielki człowiek
- Szczegóły
Projekt „Mała książka - wielki człowiek” dedykowany jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat).
Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Krasnal w krzywej czapce”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Zapisz dziecko do Biblioteki
- Szczegóły
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce zaprasza dzieci w każdym wieku do zapisania się do biblioteki i korzystania z szerokiego wyboru zbiorów dedykowanych najmłodszym odbiorcom.
Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia powinna przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym oraz przygotować następujące dane:
- nr PESEL dziecka
- dowód osobisty rodzica lub opiekuna prawnego
- oraz podstawowe dane kontaktowe: nr tel., adres zamieszkania, adres e-mail
Po wypełnieniu formularza przez bibliotekarza, rodzic lub opiekun prawny podpisuje kartę zobowiązań, jednocześnie wyrażając zgodę na przestrzeganie regulaminu wypożyczeń. Z Regulaminem Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży można zapoznać się na miejscu. Zapisujący Czytelnika bibliotekarz odpowie na pytania dotyczące zasad obowiązujących w bibliotece, poinstruuje jak korzystać z internetowej rezerwacji książek oraz zaproponuje literaturę adekwatną do wieku Czytelnika.
Nowo zapisany Czytelnik otrzymuje kartę biblioteczną, która upoważnia go do korzystania z wszystkich zbiorów biblioteki - książek, audiobooków i czasopism.
Często zadawane pytania
- Szczegóły
Nie. Ze względów regulaminowych do Biblioteki należy przyjść osobiście. Natomiast z Czytelni można skorzystać nie zapisując się.
Termin wypożyczenia książki można przedłużyć osobiście lub telefonicznie pod numerem (85) 682 29 69 w godzinach: wtorek-piątek: 10:00-18:00 sobota: 8:00-16:00. Należy pamiętać o tym, że prolongacie podlegają jedynie książki, których nikt z czytelników nie zarezerwował.
Kartę biblioteczną otrzymuje się natychmiast po zapisaniu się do Biblioteki. W tym samym dniu można wypożyczyć książkę.
Należy przyjść z dowodem osobistym lub legitymacją szkolną. Osoby niepełnoletnie zapisujące się do Biblioteki powinny przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Należy skontaktować się z bibliotekarzem w wypożyczalni.
Po wysłaniu upomnienia pocztą Biblioteka zaczyna naliczać karę – koszt wysłania upomnienia oraz 0,50 zł za każdy miesiąc przetrzymania książki. Dopóki nie zostaną zwrócone przetrzymane książki i nie zostanie zapłacona kara – nie można wypożyczać nowych książek.
Tak. Staramy się realizować dezyderaty czytelnicze, szczególnie jeśli uznamy, że książką mogą być zainteresowani inni czytelnicy.
Można korzystać z własnego laptopa, a podłączenie do internetu może być realizowane jedynie przez łącze bezprzewodowe w Czytelni dla Dorosłych. Podłączenie do sieci bezprzewodowej nie wymaga podawania żadnych haseł lub kodów uwierzytelniających i jest nieodpłatne.
Patron
- Szczegóły
Tadeusz Augustyn Rakowiecki - lekarz, astronom, humanista, bibliofil (1878 – 1965)
Tadeusz Augustyn syn Pauliny z Szeligów i Jarosława Rakowieckich urodził się 27 lipca 1878 roku w majątku Grala - Dąbrowizna w powiecie siedleckim, w średniozamożnej rodzinie ziemiańskiej o silnych tradycjach patriotycznych i naukowych.
Dziadek Tadeusza, Ignacy Benedykt Rakowiecki - uczeń Samuela Lindego był działaczem oświatowym, wybitnym historykiem ekonomistą, slawistą i słowianofilem. Był autorem kilku publikacji naukowych, przetłumaczył na język polski i wydał najstarszy zbiór przepisów prawnych Rusi Kijowskiej, dwutomową „ Prawdę Ruską”.
Jeden z przodkówTadeusza Rakowieckiego, Adam Maksymilian Kitajewski był farmaceutą, profesorem chemii i dziekanem Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz wykładowcą w Szkole Głównej Leśnictwa, Szkole Zimowej Artylerii Inżynierówi Szkole Wojskowej Aplikacyjnej, członkiem Rady Politechnicznej i Towaarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie. Opracował pierwszy Raport o Stanie Górnictwa Krajowego, był tłumaczem geologicznego opisu Polski. W latach 1829-30 wydawał czasopismo chemiczno - techniczne „Słowianin”. Artykuły naukowe publikował w Pamiętniku Warszawskim i Rocznikach Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Tadeusz Rakowiecki wychowywał się w rodzinie o tradycjach naukowych, w atmosferze wzajemnej miłości i szacunku, wśród licznego dziewięcioosobowego rodzeństwa.
Rodzice przywiązywali ogromną wagę do wychowania dzieci, dbając o ich wykształcenie, posyłali do szkół w Warszawie, rezygnując z pobliskiego gimnazjum w Siedlcach, ze względu na znaczny stopień rusyfikacji tej szkoły. W 1889 r. Tadeusz Rakowiecki rozpoczął naukę w Klasycznej Czteroklasowej Prywatnej Szkole Męskiej Floriana Łagowskiego w Warszawie, a w 1897 roku z wyróżnieniem ukończył V Gimnazjum, tzw. Rządowe. Mimo wybitnych zdolności matematycznych, zdecydował studiować medycynę. Uważał, ze w tym zawodzie, będzie mógł pomagać ludziom. Dyplom lekarza otrzymał w 1903 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę zawodową rozpoczął w 1904 r. w warszawskim Szpitalu Zakaźnym św. Stanisława, gdzie pracował z przerwami do 1914 r., brał bowiem czynny udział w wojnie rosyjsko – japońskiej, jako lekarz wojskowy na frontach Władywostoku, Charbina i Kuanczandry.
W czasie I wojny światowej, powtórnie został zmobilizowany do służby wojskowej. Z linii frontu trafił do niewoli austriackiej, zwolniony dzięki staraniom samego Ignacego Daszyńskiego. Niebawem podjął pracę w Lublinie jako lekarz i ordynator oddziału wewnętrznego szpitala Jana Bożego oraz lekarz sanitarny w magistracie. Pod koniec wojny, za udział w demonstracjach przeciwko Austrii z obu stanowisk został zwolniony. Przeniósł się do Bychawy koło Lublina, pracował tam jako lekarz, pełniąc zarazem funkcję kierownika miejscowego szpitala
Ponownie trafił na front jako lekarz II brygady Kawalerii Wojska Polskiego podczas wojny polsko-rosyjskiej 1920 roku. Armię opuścił w stopniu majora. Rozpoczął pracę w Szpitalu Powiatowym w Łukowie, pełniąc jednocześnie funkcję ordynatora oddziału wewnętrznego i dyrektora. Około dwóch lat praktykował w Sułoszowej koło Ojcowa.
W listopadzie 1925 r. wraz z żoną Pelagią przybył do Hajnówki, osady liczącej wówczas około 700 mieszkańców. W 1926 roku powołano go Komisarzem Organizacyjnym i lekarzem naczelnym Kasy Chorych. Zorganizował także Kasy Chorych w Białowieży, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Proponowano mu pracę w Przedstawicielstwie Fundacji Rockefellera, później wakującej katedry astronomii. Odmówił, gdyż uważał, że powinien pracować jako lekarz, tu w Hajnówce, gdzie jest potrzebny społeczeństwu. W otoczeniu pięknej przyrody, w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej, z dala od wielkomiejskiego gwaru, czuł się najlepiej. Zajął się nie tylko leczeniem miejscowej ludności, organizacją lecznictwa otwartego i upowszechnianiem oświaty zdrowotnej. Siemiatyczach.
Hajnówka lat trzydziestych, według zamierzeń rządu, miała stać się potęgą przemysłu drzewnego. Modernizowano poniemieckie zakłady przemysłowe: Kolejki Leśne, Fabrykę Chemiczną i Tartak. Zakładano elektryczność, powstawały szkoły, sklepy, zakłady rzemieślnicze i różne obiekty użyteczności publicznej. Budowano nowy budynek Kasy Chorych, Dom Ludowy im. J. Piłsudskiego - późniejsze kino „Leśnik”. Kwitło życie kulturalne i towarzyskie. Funkcjonowała Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, założona przez Pelagię Rakowiecką. Powstał też Uniwersytet Powszechny, w ramach którego organizowano wykłady edukacyjne m. in. higieny żywienia, higieny zdrowia, które prowadził doktor Rakowiecki. Rakowieccy pokochali Hajnówkę - miasto, które rozwijało się na ich oczach i z ich wielkim udziałem.
Tadeusz Rakowiecki jako Komisarz Kasy Chorych odpowiadał za administracyjne i organizacyjne sprawy tej placówki. We wszystkim co robił, był bardzo dokładny i staranny, tego też wymagał od całego personelu. Kasa Chorych pod jego zarządem funkcjonowała bardzo dobrze, tym samym budziła zaufanie ubezpieczonych. Zaufaniem był darzony doktor Rakowiecki, który był lekarzem obwodowym tejże kasy.
Pracy było dużo, często zdarzały się nieszczęśliwe wypadki w tartaku i na kolejkach leśnych. Natychmiastowe działanie, szybka decyzja, dobra diagnoza były ważnymi zaletami doktora Rakowieckiego. Należy pamiętać, że były to czasy, gdy wiedza i doświadczenie lekarskie, były jedynymi doradcami. Był on dobrym specjalistą medycyny ogólnej, ponadto zajmował się małą chirurgią. Przez pewien czas z konieczności był ginekologiem, pediatrą, a nawet okulistą, zatem był w całym tego słowa znaczeniu encyklopedystą medycyny.
Powszechnie było wiadomo, że nie odmówił pomocy bez względu na porę dnia i nocy. Ze skórzaną torbą - pełną medykamentów i nieodłączną laseczką, w jesienne słotne wieczory - z lampą naftową w ręku, do chorego, szedł pieszo, czasem jechał furmanką lub bryczką. Docierał do leśnych osad, do odległych puszczańskich chałup, nie zwracając uwagi na swój podeszły wiek, kosztem zdrowia i wygód osobistych. Nigdy nie narzekał, mówił :” ... okolica piękna, a do tego mogę porozmyślać o astronomii, o literaturze...”.
Poza pracą w Ubezpieczalni Społecznej pracował jako lekarz szkolny w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego. W 1939 r. po wkroczeniu do Hajnówki wojsk radzieckich, wydział zdrowia zwany Raj Zdrawije w budynku byłej Ubezpieczalni Społecznej, zorganizował szpital na wypadek działań wojennych. Natomiast w budynku Klubu Urzędniczego zorganizowano przychodnię, tzw. ambulatorium. Tadeusz Rakowiecki został zatrudniony jako lekarz ambulatoryjny i pracował tam do końca wojny. Przeżył czas okupacji, tragedii masowych wywózek na Sybir, pojedynczych i zbiorowych egzekucji. Wielkie niedożywienie, nędza, ubóstwo i strach przyczyniały się do masowo szerzących się chorób. Dokuczliwe i powszechne choroby skórne, gruźlica, tyfus, szkarlatyna, czerwonka oraz zagrażające życiu niemowląt biegunki i wszelkie przypadki wojenne powodowały, że była to trudna praca, przy jednoczesnym braku i niedostatku podstawowych środków medycznych. Nie raz narażał życie zarówno za okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej, przyjmując chorych i potrzebujących w swoim mieszkaniu. Po wojnie pracował jako lekarz ogólny Przychodni Obwodowej, w latach 1946 - 1949 także jako lekarz kolejowy, potrzebujących przyjmował również w gabinecie w swoim domu.
Był przeciwnikiem farmakologii: recepty pisał długie, złożone, na różne mikstury i maści przygotowywane później w aptece. Pismo miał ładne, wyraźne, zdarzało się, że na odwrocie recepta była zapisana rzędami drobnych, równiuteńkich cyferek, ciągów obliczeń matematycznych, które zastanawiały i dziwiły posiadaczy recept.W kontaktach z pacjentami był miły i delikatny, szczególnie wrażliwy i wyczulony na ludzkie cierpienie i biedę. Interesował się każdym pacjentem jako człowiekiem, nie tylko jego chorobą, zaś jego sympatia i ogromna życzliwość działały często jak najlepszy lek.
W ciągu swojego życia robił to, co uważał za pożyteczne dla bliźnich. Nie chodziło mu nigdy o efekty zewnętrzne, nagrodę, uznanie, sławę. Zadziwiająca była jego skromność, o sobie mówił z wielką powściągliwością i umiarem. Był lekarzem niezwykle ofiarnym, serdecznym, oddanym sprawie swoich pacjentów. Szczególnie wrażliwym i wyczulonym na ludzkie cierpienie i biedę. Nie pozostawił po sobie majątku, nigdy bowiem nie dbał o korzyści materialne. Szczególną opieką otaczał ubogich i potrzebujących. Znany był z tego, że opłaty za wizytę pobierał symboliczne, lub rezygnował z nich zupełnie, nieraz dyskretnie wspomagał finansowo swoich pacjentów.
Poza ukochaną medycyną pasjonował się literaturą i astronomią. Licznie publikowane artykuły literackie podpisywał: T. Rakowiecki (nie literat). W 1910 r. nakładem własnym wydał „Szkice krytyczne o twórczości Żeromskiego”. Współcześni mu historycy literatury uznawali dr Rakowieckiego za autorytet w sprawach twórczości Żeromskiego, w Encyklopedii Gutenberga wydanej w 1928 r. został zarejestrowany jako współczesny pisarz polski.
Jednocześnie, nieustannie zajmował się astronomią. Jego osiągnięcia naukowe oparte na bazie wyższej matematyki zawarte 20 publikacjach naukowych, oraz wydane w 1929 roku dwutomowe dzieło „Drogi komet i planet” które było podstawowym podręcznikiem dla studentów astronomii aktualnym do 1975 roku wprowadziły dr Rakowieckiego do elity najwybitniejszych astronomów polskich. In the thirties there appeared his two-volume monography entitled "Drogi Planet i Komet" ("Motions of planets and comets") that has become the first fundamental Polish handbook of astronomy actual up to seventies. His scientific achievements based on higher mathematics included 20 important reports on astronomy and several monographs on mathematics.
W uznaniu zasług odznaczony odznaką ”Za wzorową pracę w służbie zdrowia”, medalem „10 - lecia Polski Ludowej”, „Złotym Krzyżem Zasługi”, uhonorowany wpisem do Księgi Zasłużonych Hajnowian.
W marcu 1963 zapadł na zapalenie płuc, zmarł 6 kwietnia 1965 roku. Został pochowany na cmentarzu katolickim w Hajnówce. Jego pogrzeb był manifestacją tysięcy zgromadzonych hajnowian oraz kolegów lekarzy i astronomów.
W pięknym zawodzie lekarza przepracował ponad 60 lat, czynny zawodowo do ostatnich chwil życia. Był człowiekiem wielkiego serca i umysłu, wszechstronnych zainteresowań.
Mieszkał i pracował w Hajnówce przez czterdzieści lat, swoją ofiarnością w zawodzie lekarza, prawym i szlachetnym postępowaniem wpisał się wielkimi literami do kart historii naszego miasta. Niezwykle skromny i taktowny, odznaczał się rzadką dziś umiejętnością współżycia z ludźmi, zdobył szacunek i zaufanie społeczeństwa Hajnówki.
W Hajnówce w 1971 roku w Przychodni Obwodowej odsłonięto tablicę pamiątkową z napisem: „Doktor Tadeusz Rakowiecki, lekarz - astronom, żył w latach 1878 - 1965. Troska o zdrowie człowieka była treścią życia pierwszego lekarza społecznej służby zdrowia w Hajnówce”. W 1978 r. Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce nadano imię dr T. Rakowieckiego, zaś w 120 rocznicę urodzin w 1998 r. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Hajnówce otwarto Izbę Pamięci dr Tadeusza Rakowieckiego. W 2004 roku jedną z hajnowskich ulic nazwano imieniem Tadeusza Rakowieckiego.
Alla Gryc
Bibliografia prac naukowych Tadeusza Rakowieckiego
Uwaga! Biblioteka będzie zamknięta
- Szczegóły
Uwaga! W związku z decyzją o zamknięciu dla użytkowników instytucji kultury, wynikającą z dużego przyrostu zakażeń koronawirusem, biblioteka zostanie zamknięta dla czytelników od 7 (sobota) do 29 listopada (niedziela) 2020 roku.
Inne
- Szczegóły
Inne działania kulturalno-oświatowe
1 czerwca 2022 | Zajęcia biblioteczne z okazji Dnia Dziecka |
27 marca 2022 |
Światowy Dzień Teatru w bibliotece |
24 marca 2022 |
Warsztaty dla uczniów ph. "Tajemnice wilka z prastarej puszczy" |
24 marca 2022 |
Teatrzy Kamishibai - "Smok Wawelski" |
23 marca 2022 |
Warsztaty dla młodzieży ph. "Wokół kultury żydowskiej" |
24 lutego 2022 |
Baje, bajki, bajeczki... - przedszkolaki w bibliotece |
25-28 stycznia 2022 | Kosmiczne ferie w bibliotece |
4 stycznia 2022 |
Wystawa prac konkursowych "Święta z rysiem" |
29 października 2021 |
Poznajcie rysia - warsztaty dla dzieci |
23 października 2021 |
Piknik edukacyjny i gra terenowa |
27-28 września 2021 |
13. Urodziny Żubra Pompika |
8 czerwca 2021 |
„Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” – spotkanie promujące czytelnictwo wśród przedszkolaków |
14 maja 2021 |
|
8-15 maja 2021 |
Tydzień Bibliotek : zabawa kreatywno-fotograficzna pt. "Stań się bohaterem ulubionej książki" |
2-5 marca 2021 |
|
2 marca 2021 |
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Zimowe opowieści Pana Andersena” |
24 lutego 2021 |
|
9 lutego 2021 |
|
3 lutego 2021 |
Ogłoszenie konkursu plastycznego pt. „Zimowe opowieści Pana Andersena” |
19 grudnia 2020 |
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Jesienna przygoda w kolorach" i wystawa pokonkursowa |
6 listopada 2020 |
Ogłoszenie konkursu plastycznego pt. "Jesienna przygoda w kolorach" |
1 listopada 2020 |
Akcja "Podziel się książką" - zbiórka książek |
1 października 2020 |
"Mała książka, wielki człowiek" - rozpoczęcie projektu dedykowanego dzieciom przedszkolnym |
25 września 2020 |
XII urodziny Żubra Pompika |
luty-marzec 2020 |
"Spotkanie z Tadeuszem Rakowieckim" |
31 stycznia 2020 |
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Najciekawsza książka przeczytana w 2019 roku" |
16 stycznia 2020 |
Zaproś Babcię do biblioteki – spotkanie międzypokoleniowe z okazji Dnia Babci i Dziadka |
6 grudnia 2019 |
Mikołajki w bibliotece |
5 grudnia 2019 |
Inscenizacja „Rzepka Juliana Tuwima na wesoło” w Miejskiej Bibliotece Publicznej |
20 listopada 2019 |
Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka |
14 listopada 2019 |
Kicia Kocia w bibliotece |
26 września 2019 |
Urodziny Żubra Pompika |
4 czerwca 2019 |
„Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” |
4 kwietnia 2019 |
Teatrzyk Kamishibai w Klubie Młodych Mam |
19 marca 2019 |
Zawód ilustrator – warsztaty z Agatą Łukszą |
14 lutego 2019 |
Walentynkowe spotkania z książką |
1 lutego 2019 |
Ferie w bibliotece! |
14 listopada 2018 |
Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy |
13 lipca 2018 |
Kolorowe lato z Klubem Młodych Mam |
22 maja 2018 |
Prawa dziecka |
21 maja 2018 |
Bajka o Wiśle |
24 kwietnia 2018 |
Przegląd Poezji Patriotycznej "Kocham Moją Ojczyznę" |
18 kwietnia 2018 |
Obchody Roku Ireny Sendlerowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce |
5 marca 2018 |
„Tydzień Książki Regionalnej” - czytanie wielopokoleniowe tekstów o historii Hajnówki |
2 lutego 2018 |
Ferie Biblioteczne 2018 |
21 stycznia 2018 |
Dzień Babci i Dziadka w Bibliotece |
16 stycznia 2018 |
Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Biblioteczne Kolędowanie 2018” |
13 listopada 2017 |
„Hajnówka – moje miasto” wystawa prac plastycznych dzieci z Przedszkola Nr 2 |
29 sierpnia 2017 |
Poczytaj mi mamo – leporello i książki interaktywne |
21 sierpnia 2017 |
Warsztaty plastyczne Klubu Młodych Mam |
17 sierpnia 2017 |
Poczytaj mi mamo! |
3 lipca 2017 |
Warsztatach teatralno-lalkarskie |
10 maja 2017 |
Blok spotkań z panią Hanną Schmidt - specjalistą ds. edukacji w Białowieskim Parku Narodowym. „Te, co skaczą i kumkają ochrony się domagają” |
9 maja 2017 |
Quiz literacki „Kocham Cię książko” |
27 marca 2017 |
„Teatr uczy, bawi, wychowuje” – zajęcia edukacyjne dla dzieci w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru |
21 marca 2017 |
Poranek z poezją dziecięcą – głośne czytanie wierszy w grupach przedszkolnych w ramach Światowego Dnia Poezji |
10 marca 2017 |
Warsztaty komiksu prowadzone przez: dr Tomasza Samojlika |
7 marca 2017 |
Tydzień Książki Regionalnej |
5 lutego 2017 |
„Wybieram przygodę z książką” – ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce |
27 stycznia 2017 |
Ferie 2017 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego |
20 stycznia 2017 |
„Zaproś Babcię do Biblioteki” – impreza międzypokoleniowa z okazji Dnia Babci i Dziadka |
17 grudnia 2016 |
Warsztaty artystyczne „Ozdoby choinkowe” |
1 grudnia 2016 |
Międzyszkolny konkurs na prezentację multimedialną |
3 listopada 2016 |
Konsultacje fizjoterapeutyczne w Klubie Młodych Mam |
31 października 2016 |
Spektakl "Bałwanki" w Klubie Młodych Mam |
26 października 2016 |
Kto się boi wilka? – warsztaty dla dzieci |
30 września 2016 |
Jesień może być ciekawa – zajęcia-literacko artystyczne z zastosowaniem metody WebQuest |
26 września 2016 |
8. Literackie Urodziny Żubra Pompika |
22 września 2016 |
Warsztaty sensoryczne z Klubem Młodych Mam |
31 sierpnia 2016 |
Akcja „Wakacje w bibliotece” - podsumowanie ostatniego tygodnia zajęć |
18 sierpnia 2016 |
Letnie spotkania w bibliotece |
15 lipca 2016 |
Zabawne wakacje |
9 czerwca 2016 |
Dzień Przyjaciela |
1 czerwca 2016 |
Od czwartego roku bez książeczki ani kroku |
1 czerwca 2016 |
Misie przyszły do biblioteki |
2 kwietnia 2016 |
Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej |
18 marca 2016 |
Rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pod hasłem „Brzechwa dzieciom – dzieci Brzechwie” |
17 marca 2016 |
Poranki z historią w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce |
4 lutego 2016 |
Ferie w Bibliotece |
22 stycznia 2016 |
„Zaproś Babcię do biblioteki” – uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka |
18 stycznia 2016 |
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka |
9 grudnia 2015 |
EkoPaka - Zamykamy obieg surowców - Plastik |
7 grudnia 2015 |
EkoPaka - Zamykamy obieg surowców - Plastik |
26 listopada 2015 |
Warsztat ortograficzny |
25 listopada 2015 |
Światowy Dzień Pluszowego Misia |
25 listopada 2015 |
EkoPaka - Zamykamy obieg surowców - Drewno |
11 listopada 2015 |
„Przystanek Niepodległość w Bibliotece” |
3 listopada 2015 |
„Papierowy teatrzyk Kamishibai” |
12 października 2015 |
Dzień Bezpiecznego Komputera |
30 września 2015 |
Literackie urodziny Pompika |
19 września 2015 |
Ekopaka - zamykamy obieg surowców |
27 sierpnia 2015 |
Wakacje w bibliotece |
10 lipca 2015 |
Wakacje w bibliotece |
2 czerwca 2015 |
Zabawy z wierszem „Lokomotywa” Juliana Tuwima… |
1 czerwca 2015 |
Dzień Dziecka w Bibliotece |
15 maja 2015 |
W świecie muzyki poważnej |
12 maja 2015 |
Jak zachęcić młodzież do czytania? |
12 maja 2015 |
„Idę do szkoły” |
12 maja 2015 |
Czytanie łączy pokolenia |
11 maja 2015 |
Przedstawienie „Opowieść o dobrym sercu” białostockiej grupy teatralnej „Co nieco” |
8 maja 2015 |
Zróbmy pocztówkę dla Tomasza Samojlika |
5 maja 2015 |
„Malowana poezja rodzinna” – czytamy, malujemy, recytujemy!!! |
15 kwietnia 2015 |
Spotkanie dzieci z Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi z dr. Tomaszem Samojlikiem |
17 lutego 2015 |
Lekcja biblioteczna z pięciolatkami z Przedszkola Nr 2 |
7 lutego 2015 |
Ferie w bibliotece |
4 lutego 2015 |
Walentynkowo w bibliotece |
2 lutego 2015 |
„Sztuka komiksu” |
30 stycznia 2015 |
Nasze skarby: Dziedzictwo kulturowe Regionu Puszczy Białowieskiej |
26 stycznia 2015 |
Podsumowanie konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater baśni braci Grimm” |
24 stycznia 2015 |
Inauguracja Ferii w Bibliotece |
21 stycznia 2015 |
Najpiękniejsze wiersze dla Babci i Dziadka… |
16 stycznia 2015 |
Baśń uczy, bawi, wzrusza… - lekcja biblioteczna „W świecie baśni braci Grimm” |
12 listopada 2014 |
Jak przedszkolaki dbają o zdrowie ? – wizyta dzieci z Przedszkola Nr 2 w Miejskiej Bibliotece Publicznej |
6 listopada 2014 |
„Rodzinne czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza” |
15 października 2014 |
Tajemnice Rysia i Wilka w prastarej Puszczy - Jak polubić i chronić drapieżniki? |
22 sierpnia 2014 |
„Sieciaki na wakacjach” |
1 lipca 2014 |
„Przedszkolak przez bajkę” |
2 czerwca 2014 |
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom |
14 maja 2014 |
Bajki pouczają, bawią i wzruszają |
13 maja 2014 |
Czytanie łączy pokolenia |
10 maja 2014 |
Kto ty jesteś, Polak mały; W bibliotece szukamy informacji korzystając z Internetu; Bohater literacki mojej ulubionej powieści |
8 maja 2014 |
Czytanie łączy pokolenia |
23 kwietnia 2014 |
Przedszkolaki w bibliotece |
3 kwietnia 2014 |
Znani hajnowianie czytają dzieciom |
13 lutego 2014 |
Przedszkolaki czytają klasykę polską z Burmistrzema |
27 sierpnia 2013 |
Konkurs "Wakacje z Tuwimem". |
12 lutego 2013 |
Rozstrzygnięcie konkursu „Kukiełka teatralna” i wystawa prac. |
29-31 stycznia 2013 |
Zajęcia literacko-plastyczne w ramach akcji „Ferie zimowe w bibliotece”. |
24-25 stycznia 2013 |
Zajęcia literacko-plastyczne w ramach akcji „Ferie zimowe w bibliotece”. |
15 września 2012 |
Wystawa plakatów finałowych konkursu „Nie ma dzieci – są ludzie” w ramach promocji praw dziecka. |
6-10 sierpnia 2012 |
Akcja „Lato w bibliotece”. |
6 czerwca 2012 |
Rozpoczęcie cyklu spotkań pod hasłem „Książka moim przyjacielem”. |
25 maja 2012 |
„Godzinki z książką”, temat: Figle, psoty i kłopoty. |
8 maja 2012 |
Spektakl „Kolorowe wiersze”. |
8 maja - 15 czerwca 2012 |
Wystawa prac plastycznych pod hasłem „Biblioteka oczami dziecka”. |
kwiecień - czerwiec 2012 |
Wystawa prac wykonanych przez dzieci z Przedszkola Nr 5 pod hasłem „Wiosna oczami dzieci” oraz „Lato oczami dzieci”. |
26 marca 2012 |
Wystawa prac wykonanych przez dzieci z Przedszkola Nr 2 na konkurs plastyczno-konstrukcyjny pod hasłem „Mamo, Tato pobaw się ze mną” i „Zwierzęta leśne”. |
24 lutego 2012 |
„Godzinka z książką”, temat: Dużo na temat złości nie tylko wśród ludności. |
27 stycznia 2012 |
Warsztaty komiksowe dla dzieci prowadzone przez Tomasza Samojlika w ramach akcji „Ferie w bibliotece”. |
styczeń – luty 2012 |
Wystawa prac wykonanych przez dzieci z Przedszkola Nr 5 pod hasłem „Zima oczami dzieci”. |
październik - listopad 2011 |
Wystawa prac wykonanych przez dzieci z Przedszkola Nr 5 pod hasłem „Jesień oczami dziecka”. |
27 września 2011 |
„Godzinki z książką”, temat: Patrz! Tam hasa nasza klasa. |
23-26 sierpnia 2011 |
Akcja „Lato w bibliotece” (gry i zabawy, zajęcia plastyczne). |
5-7 lipca 2011 |
Akcja „Lato w bibliotece”(gry i zabawy, zajęcia plastyczne). |
12 maja 2011 |
„Godzinki z książką”, temat: Straszna książka, czyli upiorna zabawa w rymy. |
8 kwietnia 2011 |
„Godzinki z książką”, temat: 60 lat Hajnówki – wielka krzyżówka i plakat rocznicowy. |
kwiecień - maj 2011 |
„Turniej wiedzy o Hajnówce”. |
4 marca 2011 |
„Godzinki z książką”, temat: Wiosno, gdzie jesteś? |
22 lutego – 25 marca 2011 |
Konkurs plastyczny „Herb Hajnówki oczami dziecka” w ramach obchodów 60. rocznicy nadania praw miejskich miastu Hajnówka. |
14 stycznia 2011 |
„Godzinki z książką”, temat: Niech nam żyją sto lat – Dzień Babci i Dziadka. |
styczeń 2011 |
Akcja „Ferie w bibliotece”. |
5 listopada 2010 |
„Godzinki z książką”, temat: 165. rocznica śmierci Klementyny z Tańskich Hoffmanowej (prezentacja multimedialna). |
8 października 2010 |
„Godzinki z książką”, temat: Międzynarodowy Dzień Zwierząt. |
10 sierpnia 2010 |
„Godzinki z książką”, temat: Dzień Grzyba. |
11 czerwca 2010 |
„Godzinki z książką”, temat: Marzenie prosto z lodówki. |
14 maja 2010 |
Spektakl „Muzykanci z Bremy”. |
7 maja 2010 |
„Godzinki z książką”, temat: Baśniowy odlot bułkowy. |
20 kwietnia 2010 r. |
Teatrzyk-spektakl muzyczny „Calineczka”. |
15 kwietnia 2010 |
„Poranki z książką”, temat: Ulubieni bohaterowie książkowi. |
9 kwietnia 2010 |
„Godzinki z książką”, temat: W świecie baśni Andersena. |
30 marca 2010 |
„Poranki z książką”, temat: Tradycje i obyczaje związane z Wielkanocą. |
25 marca 2010 |
„Poranki z książką”, temat: Międzynarodowy Dzień Teatru. |
23 marca 2010 |
Konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater/bohaterka z baśni H. Ch. Andersena w ramach obchodu 205. rocznicy urodzin pisarza. |
22 marca 2010 |
Lekcje historyczne z Andrzejem Muczyńskim. |
5 lutego 2010 |
„Godzinki z książką”, temat: Ferie zimowe. |
26 stycznia 2010 |
Akcja „Zimą wkoło jest wesoło” (gryz, zabawy, quizy, warsztaty plastyczne) |
22 stycznia 2010 |
„Godzinki z książką”, temat: Święto Babci i Dziadka. |
4 grudnia 2009 |
Spotkanie mikołajkowe i rozstrzygnięcia konkursów. |
9 października 2009 |
„Poranki z książką” - spotkanie dla dzieci przedszkolnych. |
9 października 2009 |
„Godzinki z książką”, temat: Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. |
11 października 2009 |
„Godzinki z książką”, temat: Wspomnienia z wakacji. |
6 listopada 2009 |
„Godzinki z książką”, temat: Dzień postaci z bajek. |
10 listopada 2009 |
Bajeczna zakładka do książki, plakat propagujący czytelnictwo. |
11 grudnia 2009 |
„Godzinki z książką”, temat: Święta Bożego Narodzenia. |
30 września 2009 |
„Poranki z książką” - rozpoczęcie spotkań dla dzieci przedszkolnych. |
3 lipca 2009 |
Akcja wspólnego głośnego czytania fragmentów książek oraz wierszy. |
25 czerwca 2009 |
Wystawa prac wykonanych przez dzieci podczas warsztatów plastycznych. |
24-25 czerwca 2009 |
„Czy znasz książki Astrid Lindgren?”- konkurs. |
24-25 czerwca 2009 |
„Znajomi z lektur”- konkurs dla dzieci młodszych. |
23 czerwca 2009 |
Wakacje w bibliotece. |
9 maja 2009 |
Spektakl „Opowieści starego kredensu”. |
maj 2009 |
„W świecie mitologii” - konkurs dla dzieci starszych. |
maj 2009 |
„Kto spał w łupince orzecha?” – konkurs dla dzieci młodszych. |
7 lutego 2009 |
Wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci podczas ferii zimowych. |
styczeń – luty 2009 |
„Jak sobie radził Robinson Kruzoe” – konkurs dla dzieci starszych. |
styczeń – luty 2009 |
„Czy znasz te Muminki?” – konkurs dla dzieci młodszych. |
26 stycznia – 8 lutego 2009 |
Przygotowanie spektaklu „Drugi sen Dorotki”. |
26 stycznia – 8 lutego 2009 |
Akcja „Zima 2009” - zajęcia plastyczne. |
6 grudnia 2008 |
Mikołajki w Bibliotece. |
7 sierpnia 2008 |
Wakacje w Bibliotece. |
31 maja 2008 |
Bajkowe spotkanie. |
8 lutego 2008 |
Ferie w Bibliotece. |
Lekcje biblioteczne
- Szczegóły
Prowadzimy zajęcia biblioteczne dla dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli.
Lekcje biblioteczne są, obok codziennej obsługi czytelników, jedną z podstawowych form dostarczania dzieciom i młodzieży informacji o funkcjonowaniu biblioteki. Wspieranie czytelnictwa jest bardzo ważnym zadaniem współczesnej edukacji. Należy zachęcać uczniów nie tylko do czytania lektur, ale i do sięgania po informacje z innych źródeł dostępnych np. w bibliotekach. Bezpośredni kontakt z książką zapewnia dzieciom trwałe przeżycia estetyczne i emocjonalne.Wycieczka edukacyjna do biblioteki stanowić może atrakcyjną formę zajęć w ramach programów edukacyjnych realizowanych w szkołach i przedszkolach. Tematyka i forma zajęć jest realizowana w oparciu o bogaty księgozbiór oraz dostosowana do programu edukacyjnego danej grupy przedszkolaków i uczniów.
Proponowana tematyka lekcji:
1. Droga książki od pisarza do czytelnika - lekcja połączona z prezentacją multimedialną.
2. Poznajemy bibliotekę i jej zbiory.
3. Wycieczka po bibliotece - poznajemy wszystkie działy biblioteki i pracę bibliotekarzy.
4. Warsztat informacyjny biblioteki.
5. Stare i nowe media w bibliotece.
6. Ciekawostki o książce.
7. Lekcje tematyczne na wybrany przez nauczyciela temat (np. twórczość poszczególnych pisarzy, rocznice itp.).
8. Inkaust, stalówka i obsadka, czyli jak pisano w czasach pradziadka – uczestnicy zajęć poznają różne narzędzia pisarskie wykorzystywane na przestrzeni dziejów, a zwłaszcza takie, których używano stosunkowo niedawno.
9. W średniowiecznym skryptorium – uczestnicy zajęć poznają warsztat średniowiecznego skryby, narzędzia, którymi posługiwał się w czasie pracy, a także dowiedzą się jak powstawały średniowieczne księgi.
10. Historia pisma – uczestnicy zajęć poznają różne sposoby pisania oraz materiały pisarskie na przestrzeni dziejów
11. Historia książki – krótki zarys dziejów książki od czasów antycznych do współczesności.
12. WebQuest – kto szuka nie błądzi. Jak prawidłowo wyszukiwać i selekcjonować informacje.
13. Z ortografią na wesoło. Praktyczne porady jak w szybkim czasie zostać mistrzem ortografii.
14. Historia książki połączona z warsztatami pisania stalówką.
15. W przededniu ważnych uroczystości państwowych – zajęcia o tematyce patriotycznej
16. Papierowy teatrzyk Kamishibai – prezentacja sztuk „Szukając Marudka”, „Kotka Milusia”, „Legenda o Skarbniku”, „Lew w Paryżu”, „Mój przyjaciel Kemushi”, „Bajka o Wiśle”.
Lekcje o tematyce regionalnej:
1. Historia Hajnówki. Od uroczyska do nadania praw miejskich.
2. Ksiądz Mitrat Antoni Dziewiatowski – w 100. rocznicę urodzin.
3. Tadeusz Rakowiecki – lekarz, astronom, humanista.
4. Hajnowskie środowisko artystyczne – prezentacja sylwetek.
5. Docent Adam Jan Dowgird
Lekcje prosimy umawiać telefonicznie (85 6822969 w. 34 i 36) albo osobiście w Czytelni dla Dorosłych. W czasie zajęć obowiązkowa jest obecność opiekunów.
Czas trwania lekcji: 45 minut – 1,5 godziny w zależności od wieku uczestników.
Lekcje są bezpłatne.
DKK
- Szczegóły
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci i młodzieży
- Szczera prawda Lauren Brooke.
- Pogromca smoków Ted Hughes.
- Dom ośmiu tajemnic Liliana Bardijewska.
- Ulica świętego Wawrzyńca Krystyna Siesicka.
- Sprężyna Małgorzata Musierowicz.
- Układanka Delia Ephron.
- Znak Archimedesa Janusz Bochenek.
- Paulina w orbicie kotów Marta Fox.
- Pelikan Leena Krohn.
- Na przykład Magłośka Paweł Beręsewicz.
- Kotka Brygidy Joanna Rudniańska.
- Do pierwszej krwi Grzegorz Gortat.
- Pozłacana rybka Barbara Kosmowska.
- Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafał Kosik.
- Ania Barbara Ciwoniuk.
- Dziesięć stron świata Anna Onichimowska.
- Bajki dla Idy Mikołaja Łozińskiego
- Pamiętnik grzecznego psa Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
- Dom ośmiu tajemnic Liliana Bardijewska
- Miki Mol i zaczarowany kuferek czasu Richarda A. Antoniusa (Ryszarda Antoniszczaka)
- Pan Kuleczka Wojciech Widłak
- A ja nie chcę być księżniczką Grzegorz Kasdepke
- Mój młodszy brat Monika Krajewska
- Cecylka Knedelek i ulica Naleśnikowa Joanna Krzyżanek
- Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy Barbara Gawryluk
- Jak tata się z nami bawił Ulf Stark
- Płaszcz Józefa Simms Taback
- DKK dla dzieci w świątecznym nastroju …
- Żubr Pompik. Tropy na śniegu Tomasz Samojlik
- Nie płacz Koziołku Siergiej Michałkow
- 12 znaków Zodiaku Marcin Brykczyński
- Tato Nyhusa Sveina
- Razem ze słonkiem Maria Kownacka
- Owocowe bajki Barbara Gawryluk
- Sam w domu Lotta Olsson
- Razem ze Słonkiem Maria Kownacka
- Zielony las: Bajki mądrej Sowy Elżbieta Safarzyńska
- Kajtkowe przygody Maria Kownacka
- Legenda o poznańskich koziołkach
- Bajka o rybaku i rybce Aleksander Puszkin
- Fatalny początek Melania Kapelusz
- Przelotne marzenie Melania Kapelusz
- Historie o Bożym Narodzeniu Monika Feth
- Baśń o dwunastu miesiącach Alicja Karczmarska-Strzebońska
Strona 1 z 3