Aktor teatralny i filmowy Piotr Cyrwus wystąpił w monodramie „Zapiski oficera Armii Czerwonej” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce.

Sztuka powstała na podstawie prozy Sergiusza Piaseckiego. Wydane w 1981 roku „Zapiski…” doczekały się licznych teatralnych adaptacji, a historia czerwonoarmisty Michaiła Zubowa stała się niemal kultową. Monodram to błyskotliwe studium mentalności „człowieka radzieckiego”. Historia śmieszy, ale zarazem przeraża, Piotr Cyrwus wydobył samo sedno problemu umysłowego zniewolenia Michaiła Zubowa, który dał się omamić stalinowskiej ideologii. Hajnowska publiczność była pod ogromnym wrażeniem warsztatu aktorskiego Piotra Cyrwusa, który całym sobą wcielił się w rolę lejtnanta Zubowa. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Towarzystwem Historycznym im. Danuty Siedzikówny „Inki” w ramach projektu Kultura Dostępna dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.