11 czerwca odbyło się szóste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Rozmawialiśmy o książce koreańskiej autorki Sohn Won-Pyung pt. "Almond".

Tego dnia do naszego grona dołączyła kolejna uczestniczka - Wiktoria. Przyszedł także zainteresowany czytelnik naszej biblioteki, który przed zapisaniem, najpierw chciał poobserwować i posłuchać, by sprawdzić, jak takie spotkanie przebiega. Po przywitaniu nowych osób, przeszliśmy gładko do tematu.

Opinie klubowiczów na temat książki były podzielone, jednym styl, język oraz forma przedstawienia historii bardzo przypadły do gustu, innym - nieszczególnie się podobały, a wręcz zniechęciły do lektury. Historia głównego bohatera o imieniu Yunjae skupia się wokół postrzegania przez niego świata. A odbiera on otaczającą go rzeczywistość diametralnie inaczej od swoich rówieśników, gdyż cierpi na aleksytymię. Jest to zaburzenie, które powoduje brak odczuwania uczuć - smutku, strachu czy radości. Kontrastem do głównego bohatera jest jego kolega z klasy, noszący przydomek Gon - osoba skrajnie rozchwiana emocjonalnie, reagująca przesadnie na różne sytuacje życiowe. Co ciekawe ci dwaj, w znany jedynie dla siebie sposób, nawiązują nić porozumienia, która spaja ich dziwną relację w przyjaźń. A jak się okazuje - przyjaźń ta była kluczowa w życiu każdego z nich.

Uczestnicy zastanawiali się, dlaczego części z nich książka się nie spodobała. Padło zdanie o tym, że może to kwestia przekładu (z koreańskiego na angielski, a dopiero potem na polski), czy specyficznej narracji, przez którą czytelnicy nie mogli poczuć przywiązania do głównego bohatera lub też się z nim utożsamić.

"Almond" to jedna z książek, która mocno się wyróżniła na tle poprzednio omawianych. Niewątpliwie była to lektura trudniejsza, zarówno pod względem formy, jak i treści.

Po wyczerpaniu rozmowy o książce, przeszliśmy płynnie do luźniejszych tematów - preferencji czytelniczych, nowości wydawniczych, ulubionych seriali, udziale w targach książki w Warszawie itp.

Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie :)

klubowicze

Na życzenie młodzieży w czerwcu mamy zaplanowane jeszcze dwa spotkania. 18 czerwca porozmawiamy o książce pt. "Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata", natomiast tydzień później - 25 czerwca sięgniemy po kryminał autorstwa Arthura Conan Doyla pt. "Pies Baskervillów".

Na dwa miesiące wakacji letnich (lipiec i sierpień) DKK zostaje zawieszony ze względu na urlopy i wyjazdy wakacyjne. Co jednak nie stanowi problemu, by zgłosić chęć udziału w DKK w trakcie trwających wakacji. Chętne osoby zainteresowane dołączeniem do grupy zapraszamy do zgłaszania się w godzinach pracy biblioteki dyżurującemu bibliotekarzowi w Oddziale dla dzieci i młodzieży.
 
DKK zostanie wznowiony po wakacjach, od września 2022 r.