We czwartek 14 marca w naszej Bibliotece podsumowaliśmy trwający ponad rok projekt „Twoje Słowa. Moja godność”. Projekt był adresowany do osób starszych (powyżej 60 lat) i do osób pracujących z osobami starszymi. Celem projektu było przeciwdziałanie używania tzw. dziadurzenia, czyli sposobu formułowania wypowiedzi i zwracania się do osób starszych, który jest dla nich dyskryminujący, poniżający lub raniący.

Na spotkaniu zostały zaprezentowane wyniki raportu „Zjawisko dziadurzenia z perspektywy osób starszych”, a sam raport będzie wkrótce publicznie dostępny będzie na stronie internetowej www.dziadurzenie.org
W ramach projektu przeprowadzono warsztaty antydyskryminacyjne z zakresu komunikacji społecznej, praw człowieka, w których – w części dotyczącej woj. Podlaskiego - uczestniczyło 257 osób z powiatu hajnowskiego i bielskiego z 18 organizacji i instytucji. Projektowi towarzyszyła też kampania społeczna. Osoby i instytucje biorące udział w projekcie stworzyły sieć ph.: „Tu nie dziadurzymy” , w efekcie otrzymały na spotkaniu tablice informacyjne do powieszenia w przestrzeniach swoich instytucji.

Spotkanie zakończyło się dla Biblioteki dodatkowo miłym akcentem. Autorka raportu o dziadurzeniu – p. Danuta Parlak, członek Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, jest jednocześnie autorką książek dla dzieci. Korzystając z okazji poprosiliśmy ją więc o autografy na posiadanych przez nas książkach jej autorstwa 

Projekt „Twoje słowa. Moja godność” sfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny realizowany przez Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Pocztówka” na terenie woj. łódzkiego i podlaskiego w terminie od listopada 2022 r. do kwietnia 2024 r.