Promocja książki "Ostatni żubr" Tomasza Samojlika

Data: 2009-11-28

Zapowiedź autora komiksu: „Jest rok 1919. w Puszczy Białowieskiej ginie z rąk kłusownika ostatni żubr....a może jednak nie ostatni?

Przecież ocalał jeden mały żuberek, który nie dość, że nie ma imienia, to niewiele wie o samodzielnym życiu w lesie. W poszukiwaniu innych żubrów wyrusza do legendarnego Serca Lasu. Nie domyśla się nawet, jakie siły walczą, by zdecydować o jego losie..."

25 listopada odbyło się spotkanie z dr Tomaszem Samojlikiem - autorem komiksu „Ostatni Żubr". W spotkaniu uczestniczyły trzy klasy z ZS nr 1. Zebraną w Miejskiej Bibliotece Publicznej młodzież powitała Alla Gryc.

Książka - komiks „Ostatni Żubr" ukazała się w listopadzie 2009 r. Jest to pierwszy komiks wydany przez Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Komiks jest nowym sposobem dotarcia do młodych ludzi.

Tomasz Samojlik o swojej nowej publikacji:
„„Ostatni żubr" oparty został na faktach autentycznych. Pojawia się moment wyniszczenia puszczy i wsi puszczańskich oraz ostatniego żubra. Komiks ma przypisy, skąd zaczerpnąłem dane fakty i informacje. Pojawiają się również postaci, które są fikcyjne. np. bohaterka Nadzia. Nadzieja posługuje się lokalną gwarą, językiem, który słyszymy wokół siebie. Mąż Nadziei - Bartłomiej jest osobą autentyczną. Lokalne przekazy głoszą, że ostatniego żubra w  puszczy ustrzelił kłusownik Bartłomiej. I to jest ten Bartłomiej, ale w moim komiksie dostaje szansę odkupienia swoich win i w końcu nie jest taki zły."
Autor zdradził również kilka ciekawostek:
Niektóre postacie i fakty są oparte na rzeczywistym materiale, który Tomasz Samojlik zebrał podczas swojej pracy naukowej.

Zdjęcie z 1916 roku wykonane przez żołnierzy niemieckich stacjonujących w Białowieży, przedstawia  dzikiego człowieka, który  mieszkał w lesie. Występuje też w komiksie, ale nie jest już strasznym dzikusem. T. Samojlik wyjaśnił dlaczego ów człowiek zdecydował się żyć wśród zwierząt.

Jeden z ważniejszych momentów - prezentacja zdjęcia przez negatywnych bohaterów. Zdjęcie przedstawia niemieckich żołnierzy stojących przy ściętym potężnym dębie. Fotografia była wielokrotnie publikowana w opracowaniach dotyczących okresu zarządzania Puszczą Białowieską przez wojsko niemieckie.

Oś fabuły - wyginięcie żubra w 1919r. - Bohaterowie znajdują ostatniego żubra.

Profesor Władysław Szafer - jeden z najsławniejszych naukowców polskich i oczywiście postać występująca w komiksie.

Na podstawie archiwalnych fotografii został odtworzony wygląd Białowieży w 1919 r. W komiksie pojawia się również Pałac Carski.

„Główna bohaterka Nadzia jest całym mózgiem lokalnej społeczności" - mówi autor - „te kobiety nie tylko siedzą na ławce. One wszystko trzymają w garści, widzą i wiedzą wszystko.  Potrafią wszystko „załatwić". Lokalna społeczność w moim komiksie jest bardzo proekologiczna. Wie, że żubra trzeba chronić i wie, że dobre jest utrzymanie puszczy, a nie wycięcie jej w pień."

„Motyw autentyczny - ostatni żubr. W komiksie jest inaczej - ginie mama, a przeżywa mały żuberek, od czego toczy się cała fabuła. Mały żuberek usłyszał wcześniej od mamy legendę o Sercu Lasu. Jest to miejsce, do którego żubry udają się gdy są zmęczone, chore lub bliskie śmierci, takie „żubrze niebo". Żuberek bierze to na poważnie i przez cały komiks do tego miejsca dąży." - wyjaśnia Tomasz Samojlik.

W przepisach autor wyjaśnia sens całego komiksu i  porusza tematy naukowe. „Mimo, że puszcza była w katastrofalnym stanie, że żubr wyginął a wsie zostały spalone, to jednak zachował się ten najcenniejszy obszar. To, co jest chronione i z czego dzisiaj możemy być dumni."

Tomasz Samojlik, jak przystało na naukowca - dba przyrodę. Książa wydrukowana została na papierze ekologicznym z domieszką makulaturowego. Ku memu zdziwieniu, jest to papier droższy od kredowego.
Komiks „Ostatni żubr" dostępny jest w sprzedaży w Zakładzie Badania Ssaków w Białowieży i w księgarniach internetowych.

Komiks jest to opowiadanie tworzące narrację za pomocą kilku lub więcej plansz z rysunkami. Plansze zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) lub wypowiedzi postaci (w dymkach). Początków komiksu można doszukiwać się już w średniowieczu, gdy tworzono historie obrazkowe z krótkimi komentarzami sławiące bohaterskie czyny lub historie świętych. Komiksy tworzone są często przez zespół dwóch autorów: autora scenariusza opowiadania oraz rysownika. W przypadku komiksu „Ostatni żubr" autorem i rysownikiem jest Tomasz Samojlik. Komiksy często czerpią inspirację z książek, filmów i innych dziedzin sztuki. Ostatnio same stają się inspiracją nowo powstających filmów, czego życzymy autorowi i wydawcy.

autor: Emilia Rynkowska

Data ostatniej zmiany: 2013-07-30 10:27:22

Zapraszamy na spotkanie autorskie Katarzyny Drogi, pisarki z Podlasia, redaktorki, dziennikarki prasy edu...  więcej › ›