Wystawa

Data: 2015-09-10

Wystawa „Cerkwie europy  na starych pocztówkach z kolekcji Aleksandra Sosny” eksponowana w Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce do 30 września 2015 roku.

Aleksander Sosna ma w swojej kolekcji ponad 1000 archiwalnych pocztówek z cerkwiami prawosławnymi, które kolekcjonuje od 20 lat. Wraz z pocztówkami hobbysta zbiera również informacje o uwiecznionych obiektach. Większość przedstawionych na pocztówkach cerkwi  została rozebrana, niektóre zamieniono na kościoły i inne obiekty użyteczności publicznej, a tylko kilka wciąż pełni swoją funkcję. W ten sposób ocalono od zapomnienia oraz odnaleziono wiele informacji z historii prawosławia.

Pocztówki z kolekcji Aleksandra Sosny w dużej mierze pochodzą z lat pierwszej wojny światowej i wydane zostały na potrzeby armii niemieckiej. Żołnierze chętnie wysyłali je do domów, bo były znacznie tańsze niż listy. Cerkwie na odwrocie oznaczały pokonanie Rosji.

Kolekcja pocztówek Aleksandra Sosny wydanych do 1945 roku z widokami cerkwi polskich należy do największych tego typu kolekcji w Polsce.

Kolekcjoner często bierze udział w spotkaniach z miłośnikami historii w całej Polsce, a także za granicami naszego Państwa.

Serdecznie zapraszamy 30 września na godz. 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce na spotkanie z autorem wystawy – Aleksandrem Sosną który opowie o pocztówkach i związanej z nimi historii.

Zainteresowanych tematyką zapraszamy do lektury pozycji dostępnych w bibliotece.

Małgorzata Gromotowicz

 

Data ostatniej zmiany: 2015-09-25 16:37:36

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook