Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

Data: 2009-10-15

W czwartek 15 października Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce gościła Pana Grzegorza Kasdepke, bardzo popularnego wśród naszych czytelników pisarza, scenarzystę i współautora programów telewizyjnych.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, przy współpracy z Instytutem Książki i Książnicą Podlaską. Uczestniczyły w nim dzieci z klas II i III szkół podstawowych. Pan Grzegorz barwnie opowiadał o tym, jak powstają jego książki, razem z uczniami omawiał znaczenie związków frazeologicznych, a także cytował fragmenty swoich utworów. Młodzi czytelnicy zadawali przeróżne pytania, każdy z nich chciał dowiedzieć się czegoś o autorze i jego książkach. Pan Kasdepke z poczuciem humoru odpowiadał na wszystkie zapytania, nawet na te nietypowe. Po spotkaniu z ogromną wytrwałością i cierpliwością autor rozdawał autografy i specjalne dedykacje. Spotkanie udało się znakomicie, czego dowodem są uśmiechy na twarzach wszystkich dzieci oraz entuzjazm z jakim brały udział w rozmowie w autorem.

Agnieszka Kazberuk
Oddział dla Dzieci

Grzegorz Kasdepke urodził się w Białymstoku. Studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jak sam się przyznaje, dopiero na studiach sięgnął po książki, które powinien był przeczytać w dzieciństwie czy wczesnej młodości. Okazuje się, że były to bajki: „Kubuś Puchatek", „Alicja w Krainie Czarów" czy „Piotruś Pan". Ich lektura skłoniła go do spróbowania własnych sił jako bajkopisarza. Dość szybko okazało się, że to jest właśnie zajęcie dla niego.
Pierwsze bajki opublikował na łamach „Świerszczyka" - pisma dla dzieci - i został zatrudniony w charakterze rozcinacza listów. Jednak dość szybko zorientowano się, że to zdolny młodzieniec i po roku cięcia redakcyjnych listów (i oczywiście pisaniu) został redaktorem naczelnym pisma „Świerszczyk". Od tego momentu rozpoczęła się jego prawdziwa przygoda z literaturą dla dzieci. Oprócz „Świerszczyka" pisał także bajki, baśnie i opowiadania do innych pism dla dzieci: „Ciuchcia", „Komiksowo" i „Wesołe Literki". Oprócz pisania bajek zajmuje się także pisaniem scenariuszy do, znanych wszystkim dzieciom, programów telewizyjnych: Budzik, Ciuchcia, Czy podwieczorek u Mini i Maxa.

Książki napisane przez Grzegorza Kasdepke są warte polecenia każdemu. Wielu zapewne spotkało się z takimi tytułami jak: Detektyw Pozytywka, Mity dla Dzieci, Bon czy Ton czy też Matematyka na wesoło i Savoir vivre dla dzieci. Każdy zapewne zobaczył, że czyta się je szybko i łatwo. Nie tylko małe mole książkowe doceniają twórczość Grzegorza Kasdepke, ale także dorośli zauważyli jego ogromny wkład w rozwijanie pasji czytania. Wiele z jego książek zostało nagrodzonych - Nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego (Kacperiada), wyróżnieniem w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2001  czy Nagrodą Edukacja XXI (Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci). Z kolei „Mity na dzieci" zostały wpisane na listę książek polecanych w akcji „Poczytaj dziecku dwadzieścia minut dziennie".

 

Data ostatniej zmiany: 2013-08-29 10:50:42

Kalendarium - wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce zaprasza na spotkanie z Wojcieche...  więcej › ›

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook