Dyskusyjny Klub Książki poleca... „Lato polarne" Anne Sward

Data: 2009-11-25

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce, poświęcone było książce „Lato polarne".

Debiut literacki młodej szwedzkiej pisarki Anne Sward został doceniony przez klubowiczów, którzy dali się porwać pełnej tajemnic historii rodzinnej.

„Lato polarne" opowiada historię z pozoru zwyczajnej szwedzkiej rodziny. Tak naprawdę, opowiadają ją sami bohaterowie: Jack, Ingrid, Krystian, Jens i Lisette, gdyż autorka, posługując się narracją polifoniczną, oddała głos swoim postaciom. Dzięki temu, czytelnik zyskuje szerokie spojrzenie na wydarzenia, które mają miejsce, ale też, za sprawą sięgania do wspomnień bohaterów, poznajemy zawiłą historię rodziny, która konsekwentnie, od wielu lat. zmierza ku zupełnemu rozpadowi. Odkrywamy początki małżeństwa Jacka i Ingrid, budowanego na dzikiej wręcz namiętności, która wygasła szybciej, niż oboje przypuszczali. Narodziny synów: Jensa i Krystiana, powolne oddalanie się od siebie małżonków, aż wreszcie pojawienie się Kaj, poznajemy z relacji i punktu widzenia wszystkich bohaterów „Lata polarnego". Kaj, owoc zdrady małżeńskiej niewiernego Jacka, burzy wątłą konstrukcję szczęścia rodzinnego, jej pojawienie się w życiu bohaterów przyspieszyło jedynie i tak nieunikniony rozpad małżeństwa. Jack odchodzi, bo nie może udźwignąć sytuacji, do której w znacznej mierze się przyczynił, Ingrid natomiast, przyjmuje odpowiedzialność na siebie, jednak emocjonalnie nie radzi sobie z ciężarem problemu, który spadł na rodzinę. Tragiczny finał, który tak naprawdę przeczuwa się niemalże od pierwszej strony książki, nie przynosi jednak żadnego rozwiązania, a przede wszystkim, nie zaspokaja ciekawości czytelnika, który nie dowiaduje się o dalszych losach Kaj, Ingrid, Jacka i Krystiana. Otwarte zakończenie w przypadku tej historii nie pozwala czytelnikowi na optymizm, a „Lato polarne" do końca pozostaje niezwykle mroczną, ale i zarazem fascynującą powieścią psychologiczną, dotykającą problemu toksycznych relacji między ludźmi, czy też zakazanej miłości. Nasi klubowicze próbowali dociec, gdzie popełniony został błąd, w którym momencie drogi bohaterów rozeszły się, czy jest jeszcze szansa, by pokonać piętrzące się problemy i zapomnieć o przeszłości. Autorka nie daje gotowych odpowiedzi, nie próbuje też zwieźć czytelnika i nie zapewnia, że wszystko będzie dobrze...Są sprawy, które na zawsze będą dzielić bliskich sobie ludzi, są przecież słowa, których nie można zapomnieć.

Atutem „Lata polarnego" są niewątpliwie wyraziste portrety psychologiczne, jak choćby Kaj, której skomplikowana i pokrętna osobowość budzi współczucie, a zarazem i lęk,. Nie znająca swojej prawdziwej matki, odtrącona przez własnego ojca, Kaj już na życiowym starcie pozbawiona zostaje elementarnych uczuć: miłości i akceptacji rodzicielskiej. Dziewczyna z upływem lat zatraca się w poczuciu własnej odmienności, momentami przypomina autystyczne dziecko, którego myśli i zachowań nie jest w stanie przewidzieć nikt.

Powieść Anne Sward to także studium typowego kryzysu wartości, który uderza nie tylko w bohaterów powieści, ale tak naprawdę, jest zjawiskiem charakterystycznym dla naszych czasów. Ułomne relacje między ludźmi, skrajny egoizm i brak szacunku dla uczuć drugiego człowieka są niestety piętnem naszej cywilizacji.

„Lato polarne" na długo zapada w pamięci, dramat rodzinny, który z przerażeniem śledzimy na kartach książki, ma jednak wydźwięk uniwersalny, jest przykładem sytuacji, w której ludzie tracą nagle kontrolę nad własnym życiem, nie potrafią racjonalnie myśleć i działać, a w efekcie, nieuchronnie zmierzają ku katastrofie.

Kolejne spotkanie DKK już w styczniu, rozmawiać będziemy o książce W.G. Sebald „Austerlitz".

Joanna Kisielewicz

Data ostatniej zmiany: 2013-07-31 09:58:48

Zapraszamy miłośników poezji na spotkanie ph. "Wolność" 12 listopada 2019 r. o godz. 16.00.  więcej › ›